Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
A A A

Inne ciekawostki


Źródło: Wikimedia Commons

Czyim symbolem są parasolki? W jaki sposób zginął największy tragik grecki? Co oznacza FYROM? Poniżej przeczytacie ciekawostki z Europy i świata.

Ładoga jest największym jeziorem Europy. W czasie II Wojny Światowej przebiegała przez nie „droga życia” przez którą przesyłano żywność oraz ewakuowano rannych.

Szkocja w większości pokryta jest wrzosowiskami i torfowiskami, na których nie mieszkają ludzie.

Wulkan Etna jest najwyższym wulkanem w Europie i nadal czynnym.

Morze Barentsa, które jest częścią Oceanu Arktycznego nigdy nie zamarza dzięki ciepłemu Prądowi Norweskiemu.

Islandzkie osady liczące 200 mieszkańców uznawane są za miasta.


Jedyny fiord w Europie Południowej znajduje się w Czarnogórze, nazywa się Czarnogórców i wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

FYROM – jest to oficjalnie używany skrót, którym posługuje się Macedonia na forum międzynarodowym. Pełna nazwa brzmi: Former Yugoslav Republic of Macedonia.

Ajschylos, żyjący na przełomie VI/V w. p.n.e. największy tragik grecki, reformator teatru, zginął uderzony żółwiem o głowę. Żółwia upuścił przelatujący ptak.

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch jest najdłuższą nazwą administracyjną w Wielkiej Brytanii. Jest to nazwa Walijskiej miejscowości. W tłumaczeniu z walijskiego oznacza: Kościół Świętej Marii w dziupli białej leszczyny przy wartkim wirze wodnym oraz Kościół Świętego Tysilio przy czerwonej jaskini.

Nazwa „pierogi”, czyli po rosyjsku „pielian”, wywodzi się od ludu Komi, zamieszkującego tereny Rosji i oznacza „chleb wyglądający jak ucho”.

Polski złoty miał pierwotnie nosić nazwę „lech”, według Dekretu z 1919 roku. Miał zastąpić obowiązującą markę polską.

Mlecznymi krowami nazywano niemieckie okręty podwodne, które zaopatrywały walczące U-booty.

60 metrów – o tyle wzrósłby poziom mórz, gdyby stopił się cały lód Antarktydy.

Parasolki są symbolem polskich feministek, dzięki staraniom sufrażystek, które wywalczyły prawa wyborcze dla kobiet stojąc pod domem marszałka Piłsudskiego i stukając parasolkami w jego drzwi.

Marek Kamiński był pierwszą osobą na świecie, która w przeciągu jednego roku zdobyła dwa bieguny (1995).